Ето малко изненадващи статистически данни относно загубата на крайници
- Общият брой на хората с ампутации в България надхвърля цифрата 50 хиляди.
- Всяка година в България се извършват над 5 хиляди нови ампутации на долни и горни крайници.
- Всеки ден – 15 нови пациенти биват ампутирани главно поради диабет и други съдови заболявания.
- Диабетната ангиопатия, болестта на Бюргер и атеросклерозата са заболявания с различна етиология и различен начин на въздействие върху съдовата стена, но всички те водят до ПАБ (периферна артериална болест). Именно тя е най-честата причина за ампутация.
- 82 % от общия брой ампутации са вследствие на тези заболявания.
- 67 % – са вследствие на диабет.
- По-малко от 10 % от ампутациите са травматични – вследствие на пътно-транспортни прозшествия, трудови злополуки и битови инциденти.
- 4 % от ампутациите са вследствие на тумори.
Загубата на крайници не е толкова рядко явление, колкото хората си мислят. Всъщност повечето хора – дори хората с ампутации и техните приятели и семейства – вероятно биха били изненадани да научат, колко често срещано е това.
Има повече хора с ампутации, отколкото си мислите
Е, в действителност в България има над 50 хил. души с ампутации на крайниците. Това е колкото населението на един средно голям български град като Габрово.
Защо е толкова голям броят на хората с ампутации? Всяка година над 5 хил. души претърпяват ампутация. Това представлява 15 ампутации всеки ден, някъде в страната.
Най-честата причина за ампутациите са съдовите заболявания и диабета, а болните от диабет в България са над 440 хил. души.
Статистика за предотвратяване на загубата на крайници
Счита се, че над 50% от ампутациите са предотвратими.
Трите най-важни фактори за намаляване на риска от ампутация, свързана с диабет, са: 1) образоване на пациентите, 2) редовни посещения при лекар, 3) грижи за краката и подходящи обувки.